דף הבית >> עדים

עדים

לא בכל תאונת דרכים (להלן:" התאונה") ישנם עדים נוספים אשר ראו את נסיבותיה.

ברוב המקרים מדובר בשני נהגים מעורבים כאשר כל אחד אוחז בגרסתו ובאמת שלו, הסובייקטיבית, בדרך כלל. לפיכך קיימת חשיבות רבה להביא לידיעתם של כל הגורמים המעורבים בתאונה (סוכן הביטוח, חברת הביטוח, לעיתים אף משטרת ישראל, ובית המשפט) על קיומו של אותו עד לתאונה אשר תומך בגרסתו של אותו נהג מעורב.

עדותו של אותו עד יכולה להגדיל את סיכוי קבלת התביעה או דחיית התביעה, תלוי למי תעזור עדותו של אותו עד.

יתרה מזאת אי הבאתו של אותו עד לדיון בו נשמעות ראיות הצדדים יכולה לפעול כנגד אותו נהג מעורב שיכול היה להביאו אך הוא לא עשה כן. לכן במידה וקיים עד לתאונה יש לקחת את פרטיו המלאים של העד לרבות ת.ז ודרכי התקשרות מלאים (כתובת, נייד וכיו"ב). לציין את פרטיו בטופס ההודעה על תאונת דרכים אשר נשלח לחברת הביטוח של אותו נהג מעורב.

אם אותו נהג מעורב מוזמן לתת עדות במשטרת ישראל מומלץ לידע את משטרת ישראל לגביו קיומו של אותו עד, אשר יתבקש למסור את עדותו. אותה עדות יכולה להשפיע על הגורמים במשטרת ישראל להגיש כנגד אותו נהג מעורב כתב אישום אשר יביא להרשעה פלילית אשר משפיעה על ההליך האזרחי - הנזיקי.

העד אשר יוזמן לבית המשפט יקבל שכר עד עבור התייצבותו. בית המשפט קובע את שכר עדותו לפי מקום מגוריו כאשר הסכום יוכל לנוע בין 100 ₪ עד 500 ₪ לדיון. יש לציין כי הסכום הנקוב בתקנות נמוך מזה, שנפסק על ידי בית המשפט בפועל.

חשוב כי תוגש בקשה לבית המשפט לזימונו של אותו עד, לא פחות מ- 15 יום טרם מועד הדיון, ,עדיף להגיש בקשה זו כחודשים לפני מועד הדיון, על מנת שהזימון יגיע במועד, מוקדם ככל האפשר, ועל מנת לאפשר לעד להודיע במקום עבודתו וכיו"ב.

בבקשה להזמנת העד יש לציין בקצרה הסיבה לזימונו של אותו עד. בית המשפט נוטה לזמן את העד ולאשר את הבקשה.

לעיתים הצד המבקש לזמן נדרש להפקיד את שכרו של העד בקופת בית המשפט ורק לאחר הפקדתו יוצא הזימון לעד. שכר עדותו של העד נכלל במסגרת הוצאות המשפט שנגרמו לצד המבקש ובית המשפט פוסק החזר תשלום שכר עד לחובת הצד המפסיד במסגרת פסק הדין.

כמו כן מומלץ לשלוח לו מכתב בדואר רשום המבקש ממנו להתייצב לדיון והמציין כי בקשה לזימונו הוגשה לבית המשפט. לפני שליחת הבקשה או המכתב יש להתקשר לעד על מנת לוודא את כתובתו הנכונה ובהזדמנות זו להודיע לו על מועד הדיון ועל כוונתכם לזמנו וכן לעבור עימו על עדותו.

טרם הדיון יש לתזכר את העד על הדיון וכן לוודא בבית המשפט כי הזימון נמסר לו כדין. במידה והעד מסרב להתייצב ניתן להגיש בקשה דחיית מועד דיון ובקשה למתן צו הבאה טרם הדיון במידה ומודיע לכם העד כי אינו מתכונן להתייצב. לבקשה זו צרפו תצהיר שלכם וכן העתק אישור מסירה לעד מבית המשפט.

במידה והדיון לא נדחה אזי ניתן לבקש זאת במעמד הדיון תוך הצגת לבית המשפט.

ערן אלבר, עו"ד
נזיקין, ביטוח, תעבורה, הוצל"פ
 
 
כתובתנו: רחוב הירקון 29 (קומה 2), בני ברק  מיקוד: 5120417
טל: 03-5404507         
נייד: 0544-497575 
פקס: 03-5404741       
פקס לדוא"ל: 03-7601188
ווטסאפ משרדי: 054-9547272
דוא"ל: eran@alber-law.co.il
אתר זה הינו אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי אישי, הניתן על ידי עורכי דין מוסמכים.